• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Lazer Gazlari

 Kaynağı

Lazer Kaynağı, endüstriyel gaz (Karbondioksit) ve Nd:YAG (katı hal lazeri ) şeklinde sanayide son yıllarda hızla gelişen bir uygulama sahasına sahiptir. Lazer ışınının yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmasından dolayı hızlı kaynak yapma yetisi ve dolayısı ile birim alanda daha düşük ısı girdisine, yüksek nüfuziyete ve kaynak bölgesinde düşük çarpılma riskine ihtimal verir. Bu işlemde, lazer ışını, kaynak yapılacak malzemeye odaklanır ve herhangi bir dolgu maddesi gerekmeden işlem kendi kendine (otojen olarak) tamamlanır. Kaynak sırasında işlem verimliliğini, kaynak kalitesini ve kaynak banyosunu (ergimiş metal oksitlenmeden) korumak için koruyucu gaz olarak (shielding gas) kullanılır. Karbondioksit lazer kaynağında genellikle koruyucu gaz olarak Helyum kullanılır, çünkü helyumun yüksek bir iyonlaşma potansiyeli vardır ve bu da plazma oluşumunu azaltarak, nüfuziyeti arttırıp yüksek kaliteli kaynak yapılmasını sağlar. Özel uygulamalarda, koruyucu gazlar karışım halinde kullanılırsa daha iyi sonuç vermektedir.

Lazer Gazları

Endüstriyel lazerlerin birçoğunda, lazer ışınınının oluşabilmesi için özel gazların kullanılması gereklidir. Gazın kalitesi ve seçimi, lazerin güvenilirliğini ve işlemin verimliliğini doğrudan etkiler. Lazer gazları genellikle, yüksek saflıkta özel gazlardır. Lazer gazları, makinaya ya ayrı ayrı tüplerde ya da önceden belli oranlarda karıştırılmış olarak verilir. Bu ön karıştırma ya da gazların ayrı tüplerde verilmesindeki işlem parametreleri (gaz debisi, basınç saflığı vb) her lazer makinası üreticisi tarafından belirlenir ve o şartlarda makinaya verilir. Aşağıdaki tabloda, en çok kullanılan endüstriyel lazer türleri belirtilmiştir.

 

Karbondioksit Lazeri *Nd: Yağ LazeriExcimer Lazeri **
Karbondioksit
Azot
Helyum
Lazeri oluşturan ortam katı olduğu için gaz kullanılmaz.
Halojen (HCL ya da F2), Asal (Argon, Kripton, Zenon) gazlar kullanılır. Helyum ya da Neon tampon gazdır.
* Bazı lazer gazları 4 ya da 5 bileşen içerebilir (Ortama, CO2, N2 ve Helyumun dışında CO, H2 ve Neon eklenebilir)

 

** Gaz karışımı, lazerin dalga boyunu belirler (Örnek: KrF – 228 nm. dir)

 

İşlem Gazları (Assist Gazlar)

İşlem gazları, lazer ışınının malzeme ile tepkimeye girdiği noktalarda kullanılır. Gazın seçimi ve kalitesi, işlem kalitesini ve verimliliğini önemli ölçüde etkiler. Doğru gazın seçiminin ne kadar önemli olduğu, iki farklı örnekle açıklanabilir:

Bize Ulaşin

Emek Gaz 

Bize Ulaşın

0216 307 21 66

0216 307 22 66

fax 0216 307 28 32

Pendik kurtköy


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Saat
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret104816
Takvim